Кафедра хореографії

Кафедра хореографії

Завідувач кафедри хореографії: проф. Бугаєць Наталія Анатоліївна 

Тел. кафедри: (057) 700-35-11

Історія створення

Відкриття нової спеціальності «Хореографія» на факультеті мистецтв та дошкільної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди у 1991 році було викликано відсутністю вищого педагогічного закладу у місті Харкові, з підготовки вчителів хореографії.

За ініціативою та сприяння ректора університету – академіка НАПН України, професора Прокопенка Івана Федоровича і проректора з навчальної роботи член – кореспондента НАПН України, професора Троцко Ганни Володимирівни 12 квітня 2001 року було засновано кафедру хореографії, яка готує фахівців зі спеціальності «Хореографія» за двома напрямами: народна хореографія та сучасна бальна хореографія. Очолила кафедру випускниця Харківського державного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди (1998), дворазова чемпіонка України з 10 танців, п’ятикратна володарка кубку України з європейської програми, двократна переможниця відкритої першості Баварії з європейської програми, срібна переможниця відкритої першості Світу IDSF-OPEN (Польща), володарка срібної медалі на відкритій першості Світу у Чехії, суддя вищої національної категорії, володарка «Золотої відзнаки» за значний внесок у розвиток бального танцю в Україні, Відмінник освіти України, Стипендіат Кабінету Міністрів України (2008), доцент, кандидат педагогічних наук, професор Бугаєць Наталія Анатоліївна.

Гордістю кафедри хореографії є студентські творчі колективи: Народний ансамбль бального танцю (керівники доц. Бугаєць Н.А. та ст. викладач Пінчук О.І.) та Народний ансамбль народного танцю «Зорицвіт» (керівники доц. Ліманська О.В. та викл. Редько К.В.). Ансамбль бального танцю створений у 1998 році, розпочинав свою роботу з невеликої кількості танцюристів. Сьогодні це багаточисленний колектив, в репертуарі якого не тільки «класичні» постановки, а й оригінальні номери, побудовані на сучасній хореографічній лексиці. Ансамбль народного танцю був створений у 1995 році. В 1999 році колектив об’єднався з Народним ансамблем народного танцю «Зорицвіт»» (ПК Червонозаводського р-ну) та розпочав активну гастрольну діяльність. Основою репертуару ансамблю стали хореографічні композиції на матеріалі танців різних регіонів України. За досягнення, високий рівень виконавської майстерності та репертуару ансамблям сучасного бального танцю та народного танцю ХНПУ імені Г.С.Сковороди присвоєно звання «Народний самодіяльний колектив України».

У 2004 році творчі колективи досягли значних успіхів. Народний ансамбль бального танцю став лауреатом обласного огляду самодіяльних колективів (2004), присвяченого 350-річчю міста Харкова, 2005 рік – лауреат обласного огляду самодіяльних колективів, присвяченого 60-річчю Перемоги у ВВВ, лауреат IV Всеукраїнського фестивалю аматорських колективів культурно-освітніх закладів профспілок. 2001-2004 роки – приймав участь у звіті творчих колективів Харківської області «Україна – любов моя!» у м. Києві (ККЗ Україна). У 2009 році посів І місце у ІІ хореографічному фестивалі-конкурсі «Танці з Карпатами» під гаслом «Схід і Захід разом», номінація: бальний танець. У 2010р. посів ІІ  місце у Харківському міському конкурсі художньої самодіяльності «Студентська весна — 2010» в номінації: бальна хореографія, в 2011 р. стали володарями гран при  на Всеукраїнських змаганнях серед ансамблів бального танцю на «GRAND PRIX OF LUGANSK — 2011».

Народний ансамбль танцю «Зорицвіт» у 2001, 2004 роках став лауреатом міського огляду самодіяльних колективів, у 2003 році – дипломант І ступеню Всеукраїнського конкурсу народної хореографії імені П.П.Вірського, у 2004-2005 роках – дипломант обласного огляду самодіяльних колективів, у 2005 році лауреат Міжнародного фестивалю народного танцю «Шоки-Трипки – 2005» (м. Каунас, Литва. У 2008 році ансамбль став Лауреатом І ступеня на VI Всеукраїнському конкурсі «Джерело талантів» м. Донецьк; у 2009 році посів І місце у ІІ хореографічному фестивалі-конкурсі У «Танці з Карпатами» під гаслом «Схід і Захід разом» в номінації: народний танець, старша група та ІІ місце в номінації: естрадний танець, старша група, 2009 р. – І премія на Міжнародному фестивалі  фольклору «WESELE KURPIOWSKIE»; посів І місце на Харківському міському конкурсі художньої самодіяльності «Студентська весна — 2009», номінація: народна хореографія. У 2010р. Ансамбль  став Лауреатом І ступеня в Міжнародному телевізійному конкурсній програмі «Південний експрес». Всеукраїнський конкурсний тур. Номінація: народний танець; Володарями гран – при на фестивалі-конкурсі «Квітка на камені 2010». Номінація: хореографія — народний танець вікова категорія 18 років і старше (м. Кам’янець – Подільський).

У 2008 році вперше в Україні кафедрою хореографії ХНПУ імені Г.С.Сковороди за підтримки Української федерації спортивного танцю, Управління фізичної культури та спорту Харківської обласної держаної адміністрації, Управління освіти і науки Харківської обласної держаної адміністрації започатковано Національний чемпіонат України серед студентів «SLOBOZHANSHYNA CUP».

Студенти ХНПУ імені Г.С.Сковороди, які були підготовлені викладачами кафедри хореографії, гідно представляють університет та посідають призові місця.

Сьогодні на кафедрі працюють викладачі: кандидат педагогічних наук., професор Н.А.Бугаєць, кандидат мистецтвознавства, доц. В.М.Волчукова, кандидат мистецтвознавства, доц. О.В.Ліманська; ст. викладач О.І.Пінчук – суддя вищої національної категорії, директор навчально-методичного центру УФСТ; викладачі: К.В. Редько – дипломант ХІІ Всесвітнього фестивалю студентів та молоді у м. Москві, стипендіат імені П.П.Вірського (2010),С.І.Пінчук – президент Української федерації спортивних танців, суддя міжнародної категорії IDSF, О.Г.Покровська, Л.М.Горенкова, О.В.Барабаш – лауреат міжнародних конкурсів з народного танцю, ст. викладач І.М.Полянська, О.М.Тіщенко — лауреати міжнародних конкурсів з народного танцю, В.А.Сидоренко – керівник дитячого ансамблю танцю «Шарм»; випускники кафедри: М.С.Пінчук, В.А.Косиченко, К.В.Даниленко – призери всеукраїнських та міжнародних змагань зі спортивних бальних танців, В.А.Алтухов, О.В.Халабурдіна, В.Л. Яворівська – лауреати міжнародного конкурсу з народного танцю, Допомагають здійснювати підготовку фахівців в галузі хореографії концертмейстери кафедри: В.В.Босенко – відмінник народної освіти (баян),  В.В.Фомін – канд. пед. наук, доц., лауреат Всеукраїнського конкурсу баяністів, Є.Ю.Подкопай – лауреат міжнародного конкурсу (фортепіано), К.В Підпорінова.- канд. мист., доц. (фортепіано), А.В.Малістіна (фортепіано), Д.В.Шаршонь (баян) –лауреат всеукраїнських  та міжнародних конкурсів виконавців, Л.В.Гусева – композитор, виконавець.

 

Викладачі кафедри

Викладачі кафедри підвищують свій науковий та професійний рівень шляхом стажування в кращих ВНЗ України. За час існування кафедри захищені шість кандидатських дисертацій: Н.А.Бугаєць (2002), В.М.Волчукова (2002), О.В.Корх-Черба (2005), В.В.Фомін (2007), О.В.Ліманська (2008), К.В.Підпорінова (2008). Викладачі та співробітники кафедри В.А.Алтухов, І.М.Полянська, О.М.Тищенко, О.В.Халабурдіна, О.В. Барабаш, В.А. Косиченко, В.Л. Яворівська, К В. Храмцова.працюють над дисертаційними дослідженнями.

         З метою методичного забезпечення студентів викладачі кафедри протягом 11 років підготовили і видали наукові та навчально – методичні публікації загальним обсягом – 250 др.а., серед них:

2005 рік

 • «История костюма» (Бугаєць Н.А., Волчукова В.М, Ліманська О.В., 2005р.).

2006 рік

 • «Українські бальні танці» (Бугаєць Н.А., Ліманська О.В., Пінчук О.І.,      Пінчук М.С., 2006р.);
 • Методичні рекомендації: «Основи композиції та постановки танцю» (Волчукова В.М., Ліманська О.В., Барабаш О.В., Полянська І.М., 2006р.).

2007 рік

 • «Основи наукових досліджень» для студентів заочного факультету (Бугаєць Н.А., Ліманська О.В., 2007 р.);

2008 рік

 • «Методичні рекомендації з підготовки курсових, дипломних та магістерських робіт для студентів спеціальності «Хореографія»»;
 • «Методичні рекомендації з вивчення класичного танцю для студентів 1-го курсу хореографічної спеціалізації денної та заочної форм навчання» (Викл. Горенкова Л.М., Викл. Сидоренко В.А., 2008 р.).

2009 рік

 • Народно – сценічний танець: вправи біля станка: Навчальний посібник (Бугаєць Н.А.,Ліманська О.В., 2009р.);
 • Методика роботи з хореографічним колективом: Навчальний посібник для студентів спеціальності «Хореографія» (Бугаєць Н.А., Волчукова В.Н.,   Пінчук М.С., 2009 р.);
 • Методика роботи з дитячим хореографічним колективом сучасного бального танцю. Теоретичні основи хореографічного навчання. Частина І: Навчально – методичний посібник (Бугаєць Н.А., Пінчук О.І., Пінчук М.С., Пінчук С.І., 2009р.);
 • «Методичні рекомендації з курсу «Методологія та методи наукових досліджень в галузі хореографії» за кредитно – модульною системою навчання» (Доц. Ліманська О.В., 2009р.);
 • «Методичні розробки з курсу «Гімнастика» для студентів І та ІІ курсу хореографічної спеціалізації денної та заочної форм навчання»           (Горенкова Л.М., Алтухов В.А., Сидоренко Л.М., 2009р.);
 • Методичні рекомендації з курсу «Методика викладання хореографічних дисциплін (народно – сценічний танець)»:Теоретико – методологічні основи курсу (Бугаєць Н.А., Полянська І.М., 2009р.).

2010 рік

 • «Народно-сценічний танець: Вправи біля станка» (Бугаєць Н.А., Ліманська О.В., затверджений МОН України (лист № І/ІІ 1578 від 11.03.2010р.) 2010р.);
 • Навчально-методичний посібник з тестових завдань для студентів спеціальності «Хореографія» (денна і заочна форми навчання);
 •  «Теорія та методика викладання класичного танцю» (Сидоренко В.А., Халабурдіна О.В.,Горенкова Л.М.)

2011 рік

 • Український народно-сценічний танець: Основи курсу. Навчальний посібник для студентів спеціальності «Хореографія (Доц. Ліманська О.В., проф. Бугаєць Н.А., Доц. Волчукова В.М., ст. викл. Барабаш О.В.)
 • Методика викладання хореографічних дисциплін. Ч.1. Європейські танці. Навчально-методичний посібник для студентів спеціальності «Хореографія» (Проф. Бугаєць Н.А., ст. викл. Пінчук О.І., Пінчук С.І., Пінчук М.С.)

З метою профорієнтаційної роботи в рамках відкритих дверей музично-педагогічного факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди викладачами кафедри хореографії проводяться науково-практичні семінари та конференції для підвищення рівня професійної майстерності викладачів хореографії вищих навчальних закладів, керівників гуртків, ансамблів, студій бального та народного танцю.

У 2004 році відкрито заочне відділення за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Хореографія».

У 2005 році кафедра здійснила перший випуск магістрів денної форми навчання в галузі хореографії. Також відкрито магістратуру для заочної форми навчання.